Nasza izba pamięci już otwarta!

IMG_4253.JPG

15 października 2024 roku uroczyście otworzyliśmy naszą szkolną izbę pamięci. Na wydarzenie, które rozpoczęło się w bibliotece szkolnej, przybyli: od początku bardzo zaangażowany w powstanie izby wiceburmistrz Filip Chodkiewicz, kierownik miejskiego wydziału edukacji Anita Szostak, dyrektorzy szkół i przedszkoli, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, darczyńcy oraz główne bohaterki uroczystości – emerytowane nauczycielki naszej szkoły, które rok temu nagrały swoje wspomnienia dla przyszłych pokoleń. Były to panie: Maria Sieńko, Irena Mroziewska, Teresa Gratunik, Genowefa Tomczuk, Krystyna Walicka i Wanda Łukawska.

Izba pamięci powstała według koncepcji absolwenta Czwórki pana Radosława Bućki i naszej pani bibliotekarki Moniki Rowińskiej.

Przedstawia ciekawą historię szkolnego budynku, która sięga czasów przed II wojną światową. Budynek zaprojektowany w stylu modernistycznym okrętowym miał kiedyś piękny kształt przypominający transatlantyk. Dziś możemy podziwiać ten kształt, już tylko patrząc na makietę w izbie pamięci.

Po wojnie władze miasta umieściły w szkole szpital powiatowy, dlatego w izbie pamięci jest dział poświęcony szpitalowi – wielka szafa szpitalna wypełniona starymi instrumentami medycznymi.

W szkole funkcjonowało także schronisko Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych oraz kolonie letnie, stąd dział „Turystyka”, który pokazuje jak się kiedyś wypoczywało w Augustowie.

W 1953 roku szpital się wyprowadził, a wprowadziła się tu Szkoła Ćwiczeń przy Liceum Pedagogicznym w Augustowie. Była to szkoła podstawowa, w której uczniowie Liceum Pedagogicznego – przyszli nauczyciele – odbywali praktyki nauczycielskie. W 1966 roku szkoła otrzymała numer 4, a w 1969 roku, po likwidacji liceum, Szkołę Ćwiczeń nr 4 przemianowano na Szkołę Podstawową nr 4. W 1970 roku nasza szkoła otrzymała imię Marii Konopnickiej i sztandar.

W największym dziale izby pamięci znajduje się mnóstwo pamiątek i przedmiotów związanych ze szkołą od wczesnych lat powojennych do lat 90-tych. Uczniowie będą mogli przymierzać szkolne fartuszki z dawnych lat, zakładać stare tornistry i robić sobie zdjęcia.

W izbie znajduje się także interaktywny ekran, pełen zdjęć i filmów ze szpitala i szkoły. Oprogramowanie do ekranu wykonał bezpłatnie student informatyki Politechniki Białostockiej Dominik Rowiński.

Wkrótce wszystkie klasy wraz z wychowawcami zostaną oprowadzone po izbie przez panią Monikę Rowińską.

Zdjęcia z uroczystości wykonała Wiktoria Kaszuba.

Dodana: 16 październik 2024 18:30

Zmodyfikowana: 16 październik 2024 18:30